Ulga dla inwestujących w pracowników

Podnoszenie kwalifikacji pracowników okazuje się korzystne również w kwestii podatkowej. Przedsiębiorcy, którzy postanowili w 2023 r. zainwestować w swój zespół mogą liczyć na odliczenie tych wydatków od swojej podstawy opodatkowania w podatku dochodowym. Mowa tu o uldze w ramach działań w postaci społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – ang. Corporate Social Responsibility). Większość osób jednakże nie wie, że pod tym pojęciem kryje się nie tylko działalność sportowa, ale również edukacyjna.

 

Zgodnie z art. 18ee ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik uzyskujący przychody inne niż z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:

  • sportową
  • kulturalną
  • wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę

 

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę uznaje się koszty poniesione na:

1) określone stypendia

2) opłat za studia podyplomowe, kształcenie specjalistyczne lub kształcenie w innych formach

3) finansowanie wynagrodzeń studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów

4) sfinansowanie studiów dualnych

5) wynagrodzenie z 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier

 

Najbardziej interesujące są opłaty określone w pkt 2. W praktyce oznacza to, że pracodawca opłacający swojemu pracownikowi czesne może skorzystać z przysługującej mu ulgi CSR.

 

Istotna jest przy tym forma zatrudnienia. Aby skorzystać z odliczenia pracownik musi pozostawać z pracodawcą w stosunku pracy. Nie uprawnia do stosowania ulgi CSR podnoszenie kwalifikacji osób, z którym pozostaje się w relacji B2B, zleceniobiorców, członków zarządu pełniących funkcję na podstawie powołania i niebędących pracownikami.

 

Należy przy tym zaznaczyć, że warunkiem skorzystania z odliczenia jest zawarcie umowy o podnoszenie kwalifikacji z uczelnią przez pracownika. Pracodawca nie może więc samodzielnie podpisać umowę z uczelnią i następnie skierować pracownika na studia.

 

Pracodawca musi przy tym wykazać, że poniesione przez niego wydatki w postaci podnoszenia kwalifikacji pracownika spełniają wymagania do uwzględniania ich w kosztach podatkowych. W praktyce podatnik powinien uzasadnić celowość owych kosztów, mając na uwadze chociażby kierunek studiów oraz uzyskaną w ich wyniku wiedze i umiejętności.

 

W przypadku zainteresowania tematem przedstawionym w artykule, prosimy o kontakt na: kancelaria@cddlegal.pl