10 listopada 2023 roku weszły w życie nowe przepisy, nowelizujące Kodeks spółek handlowych. Wprowadzone ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsiębiorstw i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. 2022 poz. 1488), zakazują oferowania nieoznaczonym adresatom nabycia istniejących lub nowych udziałów w spółce z o.o. Naruszenie tego zakazu grozi odpowiedzialnością karną, włączając karę pozbawienia wolności – określoną w m.in. w nowo wprowadzonym art. 595¹, gdzie sankcją jest kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy.
Przepisy te mają na celu zablokowanie spółkom z o.o. możliwości pozyskiwania funduszy poprzez crowdfundig, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503. Niemniej jednak, środowisko prawne wskazuje, że nowe regulacje mogą mieć szersze zastosowanie niż pierwotnie zakładano.
Jako, że art. 182¹ k.s.h. jasno określa, że oferta nabycia udziałów może być skierowana tylko do osoby z konkretnymi personaliami, wyraźnie uprawnionej do jej przyjęcia to reklama i promocja takich ofert są surowo zakazane.
Przykładem ogłoszenia, które od 10 listopada tego roku jest sprzeczne z KSH jest ogłoszenie typu „sprzedam firmę”. Zamieszczenie takiego wpisu w internecie staje się niezgodne z prawem z uwagi na nowe przepisy. Również ogłoszenia dotyczące spraw upadłościowych czy egzekucyjnych podlegają ograniczeniom.
Przykładem tego są wystawiane ogłoszenia przez syndyków o sprzedaży masy upadłościowej- nie mogą one być już w formie ogłoszeń. W kontekście egzekucji komorniczych, obecne przepisy uznają sprzedaż komorniczą jako aukcje nie zaś jako ofertę. Na mocy nowych przepisów ciągle poprzez aukcji komornicze mogą być sprzedawane udziały spółki. Problemem jednak może się okazać ogłaszanie takich aukcji.
Obecne przepisy wyłączają uznanie tego typu ogłoszeń za ofertę publiczną, jeśli egzekucja komornicza dotyczy papierów wartościowych (np. akcji spółek giełdowych). Brak jednak analogicznych regulacji względem udziałów spółki z o.o. W związku z tym sugeruje się konieczność dodania takiego wyłączenia, aby uniknąć niejasności.
Problemem nowych przepisów jest też kwestia giełd spółek, oferujących sprzedaż gotowych spółek. Według części środowiska prawniczego, ich działalność w zakresie oferowania udziałów w spółkach z o.o. może być już niedopuszczalna. Jednakże część środowiska zwraca uwagę, że sama sprzedaż nie jest zabroniona. Takie podmioty raczej w formie publicznej promują swoją działalność i dopiero w razie zainteresowania odpowiadają na zapytania konkretnych klientów.
Nowelizacja była krytykowana, głównie z uwagi na potencjalne utrudnienia dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z formy spółki z o.o. Rządzący wówczas liczyli na upowszechnienie się prostej spółki akcyjnej, która to nie jest objęta ww. ograniczeniami. Zgodnie z danymi za pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów zarejestrowano około 800 prostych spółek akcyjnych. Po wprowadzonych niedawno zmianach KSH wydaje się, że proste spółki akcyjne mogą zdobyć jeszcze większą popularność.
W przypadku zainteresowania tematem przedstawionym w artykule, prosimy o kontakt na: kancelaria@cddlegal.pl